Program

Tue, March 3

20:00 Women’s Music in Iran
Lecture & Screening by Yalda Yazdani 
Kino Rex, Bern

Wed, March 4

20:00 Nous, après le déluge (CH)
Selina Brenner (voc), Johanna Pärli (b), Luka Mandic (g), Jaronas Höhener (tp), Kevin Sommer (bcl), Gabriel Wenger (ts), Loris Knüsel (bs), Nicolas Wolf (dr/comp)

21:15 Herz Unter Null (AT, CH, USA)
Peter Rom (g/comp), Pamelia Stickney (theremin), Manu Mayr (b), David Meier (dr)

22:30 Michael Zerang & The Blue Lights (USA)
Mars Williams (reeds), Dave Rempis (reeds), Josh Berman (cornet), Kent Kessler (b), Michael Zerang (dr/comp)

Thu, March 5

20:00 Me Myself and I (CH, USA)
Solo performances by
Tizia Zimmermann Tizia Zimmermann (acc)
Silver Birch Solo Patrick Lerjen (voc/g)
Matthew Welch Matthew Welch (bagpipe)
Solo MazzMuse – Protests, Freedom Songs and Spirituals Mazz Swift – (voc/vl)
Domi Chansorn Domi Chansorn (g/voc)

22:30 JOV & Sister Raie (USA, AT, CH)
Sister Raie (voc), Vincent Pongracz (reeds), Matthias Wenger (reeds), Isabella Lingg (reeds), Klaus Peter (reeds), Dave Blaser (tp), Martin Eberle (tp), Brigitte Halter (frh), Phil Yaeger (tb), Lucas Wirz (tb), Annika Granlund (tuba), Peter Rom (g), Benny Omerzell (keys), Manu Mayr (b), Christian Eberle (dr)

23:45 Madame Violonce & El Guaro Loco
DJ-Set

Fri, March 6

20:00 O Cyclist (D, CH)
Anuk Schmelcher (dr), Dimitri Krebs (dr), Emanuel Elia Bundi (velo), Lukas Rutzen (dr), Mirko Schwab (dr), Philipp Theurer (dr), Rea Dubach (effects)

21:15 Aïda & Babak “Manushan” (IR)
Aïda Nosrat (voc/vl), Babak Amir Mobasher (g)

22:30 Lisen Rylander Löve (SWE, D, CH)
Lisen Rylander Löve (ts/voc/electr/comp), Simon Spiess (ts), Jaronas Höhener (tp), Carl Ludwig Hübsch (tuba), Dominic Landolt (g/fx), Mirko Pedrotti (vib), Shane Cooper (b), Rico Baumann (dr), Emanuel Künzi (dr)

23:45 Gib IBAN feat. Big Zis & Sister Raie (D, CH, USA)
Sister Raie (voc), Big Zis (voc), Francesco Wilking (voc), Lukas Thöni (tp), Nina Thöni (tb), Benedikt Reising (sax), Christoph Bernewitz (g), Patrick Reising (keys), Alexander Binder (b), Jan Burkamp (dr)

01:00 Illegyalz (CH)
DJ-Set
TS Kalashni, Luzi The Uzi

Sat, March 7

20:00 Jalalu-Kalvert Nelson’s Unit meets the Madblaster String Quartet (USA, CH, AU, FR)
Jalalu-Kalvert Nelson (tp/p/voc), Xaver Rüegg (b), David Meier (dr), William Overcash (vl), Michi Stern (vl), Robin Kirklar (vla), Nathan Watts (vlc), Special guest: Kolja Kirschner (p)

21:15 Puissance Quatre (CH, USA)
Mars Williams (sax), Marc Stucki (sax/effects), Kesivan Naidoo (dr), Valeria Zangger (dr/electr)

22:30 Die Husband (AT)
Aurora Hackl Timón (dr), Billy Roisz (voc/b/electr), Elise Mory (synth), Karolina Preuschl (voc/electr), Leo Riegler (voc), Marie Vermont (electr)

23:45 Tommy Lobo (CH, D)
Tomas Holla (electr), Zooey Agro (voc/electr)

01:00 Phil Pohlodek
DJ-Set

Sun, March 8

Concert for families, in collaboration with bee-flat
15:00 Hear in Now (USA, IT)
Mazz Swift (voc/vl), Tomeka Reid (vlc), Silvia Bolognesi (b)

20:00 Bänz Oester’s Old Europe (MK, FR, CH)
Marem Aliev (voc/cl/gajda/zurna/kaval), Nehrun Aliev (cl/acc/tapan), Zacharie Canut (ts), Mirko Maio (p), Lenni Torgue (vib/perc), Bänz Oester (b), Clément Grin (dr)

21:15 Tomeka Reid & Diamanda Dramm (USA, NL)
Tomeka Reid (vlc), Diamanda La Berge Dramm (vl)